Commonwealth Games Aussies in action in Birmingham on Day 10

Commonwealth Games Aussies in action in Birmingham on Day 10

Aussies in action on Day 10 of the 2022 Birmingham Commonwealth Games:

DIVE

Men’s 10m Springboard Preliminary (Shixin Li, Cassiel Rousseau), Women’s 3m Springboard Preliminary (Emily Boyd, Georgia Sheehan), Men’s 10m Springboard, Final, Women’s 3m Springboard , Finals (Prelims from 1000 BST 1900 AEST, Finals from 1735 BST 0235 AEST) Sandwell Aquatics Center

BEACH VOLLEYBALL

Men’s Gold Medal Game – Australia v Canada (1600 BST 0100 AEST), Men’s Bronze Medal Game; Women’s Gold Medal Match – Australia v Canada (2100 BST 0600 AEST), Bronze Medal Match. blacksmith field

BADMINTON

Semifinals – Medal Bouts in Women’s Singles; men’s singles, women’s singles; Men’s Doubles, Women’s Doubles – Semifinals – Wendy Chen/Gronya Somerviille (AUS) v Chloe Birch/Lauren Smith (ENG) (1130 BST 2030 AEST), Mixed Doubles National Exhibition Center

BOXING

Men’s and Women’s Finals: Women’s Light Middleweight Finals – Kaye Scott (AUS) v. Rosie Eccles (WAL) (1115 BST 2015 AEST), Men’s Middleweight Finals – Callum Peters (AUS) v. Sam Hickey (SCO) (1145 BST 2045 AEST) National Exhibition Center

TO SQUEEZE

Men’s Doubles Semifinals, Plate Quarterfinals and Semifinals; Women’s Doubles Semifinals – Alex Haydon/Jess Turnbull (AUS) vs. Naomi Phatsima/Leungo Katse (BOT) (1430 BST 2330 AEST); Mixed Doubles – Bronze Medal Game – Donna Lobban/Cameron Pilley (AUS) vs. Saurav Ghosal/Dipika Pallikal (IND) (1800 BST 0300 AEST), Plate Semi-Finals and Finals, Medal Matches Ring Road North

ROAD RACING

Men’s Road Race Finals (Rohan Dennis, Caleb Ewan, Kaden Groves, Michael Matthews, Miles Scotson), Women’s Road Race Finals (Grace Brown, Brodie Chapman, Alexandra Manly, Ruby Roseman-Gannon, Sarah Roy) (from Sunday 1700 AEST ) St Nicholas Park

CRICKET

Gold Medal Match – Australia v India (1700 BST 0200 AEST), Bronze Medal Match – England v New Zealand. Edgbaston cricket ground

TABLE TENNIS

Men’s Class Medal Matches Gold Medal – Lin Ma (AUS) vs. Joshua Stacey (WAL) (1010 BST 1910 AEST); Women’s Singles Medals – Bronze Medal – Yangzi Liu (AUS) v Sreeja Akula (IND) (1105 BST 2005 AEST); Men’s Doubles Medal Games – Bronze Medal – Nicholas Lum/Finn Luu (AUS) v Zhe Yu Clarence Chew/Shao Poh (1305 BST 2205 AEST); Mixed Doubles Medal Matches – Bronze Medal – Nicholas Lum/Minhyung Jee (AUS) vs. Zhe Yu Clarence Chew/Jian Zeng (SGP) (1900 BST 0400 AEST); Women’s Doubles Semifinals – Jian Fang Lay/Minhyung Jee (AUS) vs. Xin Ru Wong/Jingyi Zhou (SGP); Men’s Singles Semifinals National Exhibition Center

ICE HOCKEY

Women’s Gold Medal – Australia v England (1500 BST 0000 AEST) Women’s Bronze Medal Game Classification Game; Men’s Classification Game Ring Road North

NETBALL

Gold Medal Game – Australia v Jamaica (2030 BST 0550 AEST), Bronze Medal Game – England v New Zealand. National Exhibition Center

ATHLETICS

Men’s Triple Jump Final – Julian Konle, Women’s 100m Hurdles Final – Celeste Mucci, Michelle Jenneke, Men’s 400m Final – Steven Solomon, Women’s 400m Final, 10000m Walk – Men’s Finals – Kyle Swan. Rhydian Cowley, Declan Tingay, Women’s Javelin Final – Kelsey-Lee Barber, Mackenzie Little, Kathryn Mitchell, Women’s 4 x 100m Relay – Australia, Men’s 4 x 100m Relay, Women’s Long Jump Final – Samantha Dale, Brooke Buschkuehl, 4 x 100m Universal Relay Final, Women’s 1500m Final – Jessica Hull, Linden Hall, Abbey Caldwell, Men’s Javelin Final – Cameron McEntyre, Men’s 800m Final – Peter Bol, Women’s 5000m Final – Rose Davies, Natalie Rule, Women’s 4 x 400m Relay Final , Men’s 4 x 400m Relay Final Alexander Stadium

Leave a Comment

Your email address will not be published.